Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Výhody cihlového plotu
Lícové cihly a cihlové obklady jsou ideálním materiálem pro stavbu plotů a zídek. Svým vzhledem vhodně doplňují celkový dojem každé stavby a tvoří tak rámce pro dřevěnou nebo kovovou výplň. Výhodou cihel i obkladových pásků je, že jsou jsou mrazuvzdorné, stálobarevné a odolné vůči znečištění.
Cihlové pásky jsou vhodným řešením, pokud máte nebo plánujete plot ze ztraceného bednění. Místo zdění plotu z cihel se ztracené bednění obkládá rovnými a rohovými pásky. Lícové cihly slouží ke zdění nového plotu, ale jsou také vhodné na zakrytí plotových sloupků nebo zdiva mezi jednotlivými sloupky.
Pro zdění plotové podezdívky platí stejné zásady jako pro provádění venkovního lícového zdiva. Před samotnou realizací je důležité plot dobře naplánovat a rozvrhnout. Je vhodné vše nejprve projednat s odborníkem. Zjistit, jaké jsou možnosti a na co je třeba si dát pozor. Základní postup, včetně foto ukázky, uvádíme níže.
Základní zásady a doporučení při realizaci plotů a zídek z cihlových materiálů
- ZALOŽENÍ
U zděného plotu je nutné, aby základ plotu byl po celé jeho délce. Základový pás musí zasahovat až do nezámrzné hloubky. Zpravidla jde o hloubku 800 – 1200 mm. Základový pás je vždy betonový nebo železobetonový.
- HYDROIZOLACE
Důležité je provedení vodorovné hydroizolace ve spodní a vrchní části plotu, čímž zabráníte vzlínání vody z podloží a vniku srážkové vody do zděné konstrukce shora.
Spodní hydroizolace je tvořena buď asfaltovým pásem nebo dvousložkovou hydroizolační stěrkou (např. FDS2K, Mapelastic).
Hydroizolace musí být umístěna nad terénem mezi základovým pásem a první vrstvou zdiva.
Ve vrchní části pak doporučujeme pod každý typ zakrytí sloupků a zídek (vyjma oplechování) vždy aplikovat dvousložkovou hydroizolační stěrku (do perlinky). Hydroizolační stěrku aplikujeme do spáry např. pod tvarovky klinker.
- MATERIÁLY VHODNÉ KE ZDĚNÍ
Ke zdění plotů a zídek je možné použít všechny typy cihel. Pro oblasti s náročnějšími klimatickými podmínkami doporučujeme volit cihly označené jako KLINKER, které mají nižší nasákavost než cihly ražené.
Doporučujeme použít malty ke zdění a současnému spárování a to v kvalitativní třídě odpovídající nasákavosti zdících prvků:
- Pro lícové cihly je určena malta KLINKER KC VK.01 pro lícové cihly
- Pro cihly klinker je určena malta KLINKER KC VM.01 pro cihly KLINKER
Tyto malty slouží ke zdění a současnému spárování. Vybírat můžete z několika barevných odstínů.
- SLOUPKY A MOŽNOSTI JEJICH ZAKRYTÍ
Základním a nejdůležitějším stavebním prvkem plotu je sloupek. Čím je pevnější sloupek, tím odolnější bude i plot.
Vzdálenost mezi sloupky by měla být násobkem modulu (125 mm resp. 150 mm). Běžný odstup sloupků se pohybuje v rozmezí od 1750 do 2750 mm.
Pro větší stabilitu sloupků se doporučuje vložit např. do dutiny komínové vazby betonářskou výztuž a dutinu vyplnit zavlhlou betonovou směsí nebo zdící maltou.
Pro zachování designu je možné pro zakrytí cihlového plotu a sloupků využít pálených krycích prvků z našeho sortimentu jako jsou stříšky na zdivo a sloupky, parapetní desky nebo cihlové tvarovky. Zakrytí může být také řešeno usazením cihel na kant.
- VÝPLNĚ
Jako výplň plotů můžeme zvolit plotové tvarovky, dřevo, kov nebo beton.
V případě kotvení výplní do zdiva nebo zakomponování doplňků jako jsou například schránky a zvonky, opět doporučujeme v těchto místech aplikovat hydroizolační stěrku.
- UPOZORNĚNÍ
Lícová cihla ani cihla typu klinker nesmí přijít do přímého kontaktu s terénem.
Velmi důležité je plot při zdění a následném zrání malty zakrývat, a to i při přerušení prací.
Při zvažování realizace plotu nebo zídky Vám doporučujeme obrátit se na kvalifikovanou realizační firmu, která má s těmito materiály již zkušenosti. S tím Vám rádi pomůžeme, stačí se obrátit na naše obchodně-technické poradce.