Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Obnova trafostanice, Vyškov
Architekt: LAPLAN s.r.o.
Materiál: ražený obkladový pásek
Realizace: 2014
Nevyužité trafostanici, postavené ještě za druhé světové války německým Wehrmachtem, vdechli nový život architekti ze studia Laplan. Díky rekonstrukci, která zachovává původní cihlovou fasádu, vznikly kanceláře a plnohodnotný byt v netradičním vzhledu a konstrukci se zastavěnou plochou pouhých 55 m2.
Pro své nové využití, které vyžadovalo jinou světlou výšku, bylo nutné z původní dvoupatrové budovy vybourat těžké železobetonové stropy, místo kterých vznikla nově tři podlaží. Celková užitná plocha se tím zvýšila na 125 m2. V přízemí a prvním podlaží jsou vzdušné kanceláře, v posledním patře vznikl byt. Při celé rekonstrukci byl kladen důraz na zachování původního industriálního vzhledu trafostanice, včetně fasády z režného zdiva. Všechny původní otvory ve fasádě byly ponechány a nová okna byla umístěna tak, aby také nenarušovala ráz budovy. Rovněž u nových stropů zůstali odhalené ocelové nosníky jako v původním stavu.
Původní fasádu z plných cihel nahradil kontaktní zateplovací systém s cihlovým obkladem. Pro svou autenticitu byly vybrány ražené cihlové pásky v červeném odstínu s tmavými pásky v mixu a bílým pískem na povrchu. Ražené pásky jsou, stejně jako ražené cihly, 100 % přírodní materiál s jedinečnou strukturou a vzhledem. Na povrchu mají jemný písek, kterým je vysypána forma při tradičním způsobu výroby ražení hlíny. V tomto případě se jednalo o typ WDFP.Maldon antique, který je nyní nahrazen W.WDFP.Mardale antique.
Interiér je pojatý minimalisticky a vzdušně, s čistými bílými plochami doplněnými dřevem. S bílou barvou kontrastuje černý ocelový strop a antracitová okna. Byt je na svou jihozápadní stranu otevřen velkým oknem a dveřmi na nově postavený balkon, který nabízí výhledy do zeleně a na místní část Vyškova – Dědice. Rovněž přízemí bylo rozšířeno o dřevěnou terasu, která propojuje interiér kanceláří se zahradou.