Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Josefov byl společně s Terezínem postaven jako pevnostní město v letech 1780–1790 na příkaz císaře Josefa II. Na stavbě se podílelo 12 000 dělníků a na zdiva opevnění bylo použito 360 milionů cihel z okolních cihelen. Letos se do Josefova naváží cihly znovu, po 230 letech se totiž část bastionů dočkala potřebné rekonstrukce.
Strategická poloha blízko hranic, umístění na kopci nad řekou, zesílené zdivo opevnění a rozsáhlá síť podkopů v délce 42 kilometrů – to vše Josefov nabízel pro obranu Českých zemí, ale přesto nakonec nebyl využit ani při obraně před Prusy, ani později za napoleonských válek. Místo toho sloužil jako žalář pro zajaté vojáky, zbrojnice, muniční sklad a špitál. Dnes je pevnost Josefov městskou památkovou rezervací a nabízí prohlídky pro veřejnost jednoho z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě.
V posledních letech byly některé části pevnosti již v havarijním stavu a pevnost si žádala rozsáhlou rekonstrukci. Není divu, na opevnění se po téměř čtvrt století podepsal zub času, ale také necitlivé stavební zásahy minulých dekád. Naštěstí se městu podařilo minulý rok získat dotaci z Evropské Unie, která pokryje více než 80 % celkových nákladů. Rekonstrukce v hodnotě 130 milionů korun je sice největší, které se Josefov dočkal, přesto se ale v této etapě zvládne opravit jen přibližně desetina opevnění. Touto dobou je již rekonstrukce v plném proudu – stavební práce začaly v září loňského roku, kdy z Klinker Centra odjel první kamion cihel. Od té doby se, kromě nutné zimní přestávky, opravuje a zdí nepřetržitě sedm dní v týdnu.
V hlavní roli….
Realizaci projektu provádí stavební firma Gardenline a v hlavní roli se představily šancovky z Klinker Centra. Šancovky jsou ražené cihly používané při rekonstrukcích historických budov, zahrad nebo právě pevností. Proto jsou tyto cihly často označovány jako historické cihly, pevnostní nebo fortifikační cihly. Někde najdeme také označení Tereziánky, a to u pevností, o jejichž stavbě rozhodla Marie Terezie.
Šancovky Klinker Centrum jsou vyráběny původní metodou, která trvá několik týdnů a jejíž součástí je i například sušení cihel před výpalem na slunci ☀, podobně jako tomu bylo před staletími. Vyznačují se speciálním větším formátem a typickou, nezaměnitelnou rustikální strukturou povrchu. I díky tomu byly šancovky Klinker Centrum památkáři vybrány pro rekonstrukci Josefova. Jen díky poctivé ruční výrobě a celému, dlouhému procesu výroby jsou tyto nové šancovky téměř dokonale podobné šancovkám původním. I z těchto důvodů byly stejné cihly od Klinker Centrum dodávány také na rekonstrukci pevnosti Terezín nebo na zámek Chrast.
Při opravě bastionů se využívá jak nových cihel, tak očištěných těch původních. Pracovníkům stavby tak rukama projdou desetitisíce cihel. Hmotnost jedné takové šancovky je díky úctyhodným rozměrům 324x162x81 mm přes 7 kg! Kromě cihelného zdiva se opravují také pískovcové kameny a římsy. A protože v minulých dekádách došlo často k vyzdívání, kdy byly použity menší a méně kvalitní cihly i nekvalitní malta, budou i tyto nepůvodní části poškozeného zdiva odstraněny. To vše bylo v plánu dokončit do tří let od začátku rekonstrukce, ale díky rychlosti a šikovnosti pracovníků Gardenline se celá oprava pravděpodobně stihne již za dva roky, tedy v létě 2021. Po dokončení se budeme moci těšit na plánované rozšíření procházkového okruhu v pevnosti.
Za fotografie děkujeme spolku Ochránci památek pevnosti Josefov sídlícímu ve vedlejší části pevnosti Ravelin XIV, kde je také stálá expozice vztahující se k historii pevnosti.